Türkiye online reklam harcamaları

AdEX, 2010 yılı reklam harcamaları raporunu açıkladı. Buna göre 2010 yılı, Avrupa online display reklam harcamaları konusunda, ortalama %21.1’lik büyüme oranı ve %15.6 oranında artışla başarılı bir yıl olmuş.

Türkiye’de toplam 272 milyon euro harcamanın yapıldığı dijital mecrada önceki yıla oranla %29,6′lık bir büyüme söz konusu. Bu büyüme ile beraber dijital, Türkiye’de tüm mecralarda yapılan reklam harcamalarının %13,9′unu oluşturmuş.

Avrupa’da dijital reklamcılık harcamaları ve yatırımları artarken Türkiye'de de değişiklikler olmuş. Avrupa'da en yüksek büyüme display'de yaşanırken Türkiye'de yatırımlar önemli ölçüde search sektöründe gerçekleşmiş.

Türkiye’de 2010'da toplam 272 milyon euro harcama ile bir önceki yıla göre %29,6 oranla büyümüş. Bu büyüme ile beraber dijital, Türkiye’de tüm mecralarda yapılan reklam harcamalarının %13,9′unu oluşturuyor.

Oranlara bakacak olursak; Türkiye dijitalde yapılan yatırımların %48'ini display'e ve %39'unu araştırmaya (search) harcamış.

Türkiye’de en fazla reklam impression alan (görüntülenen) sitelerde ilk üçü Mynet, Memurlar.net ve Hürriyet oluşturuyor.

Türkiye’de internet kullanıcılarının büyük bir bölümü Google, Microsoft ve Facebook’u ziyaret ediyor.


Yorumlar

 1. ne güzel bişiler öğrendim.
  o listedeki tek bir adrese bile hiç girdiğimi anımsamıyorum.
  e bende gugıl birinci.
  :)

  YanıtlaSil
 2. Benim en ilginç bulduğum kısım, "Türkiye’de internet kullanıcılarının büyük bir bölümü Google, Microsoft ve Facebook’u ziyaret ediyor." bölümü.

  Google ve Facebook tamam da, Microsoft'u kim, neden bu kadar çok ziyaret eder ki?...

  YanıtlaSil
 3. hayır bence bu şunu gösteriyor.
  arama motoru olarak bazıları microsoft internet explorer kullanıyor nete girerken.
  :)

  YanıtlaSil
 4. Hahahaa... Olur mu, olur... Bu tür araştırmalarda bazen gerçekten ilginç bulgular çıkıyor. Mesela memurlar.net adresine ben (eski işim gereği) birkaç kez baktım ama bu kadar popüler olduğundan hele hele reklamda zirve yarışı yaptığından hiç haberim yoktu valla.

  YanıtlaSil
 5. türkiyede galiba 2 milyon memur var. hepsi zam için bakıyordur hep.
  :)

  YanıtlaSil
 6. Buna bir de, memur olma hayali kuranları ekledik mi, tablo şüpheye yer bırakmayacak doğruluğa erişmiş olur:)))

  YanıtlaSil
 7. evet bugünlerde memurluk isteyen çoğaldı. belirsizlik, işsizlik vb.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...