Reyting için yok edilen tarihi değerler!

Milliyet'te bir haber okudum az önce. "Mahsun Kırmızıgül'ün yeni dizisinde skandal" başlıklı... İnanılmaz bir haber!

Sinema filmleriyle beğeni toplayan Mahsun Kırmızıgül, yıldızı hazır parlıyorken haliyle meyvelerini toplamaya çalışıyor. Dizinin adı "Hayat Devam Ediyor". Çok yakında ATV ekranlarında yerini alacakmış. Oyuncu seçimi gayet iyi. Bir Fikret Kuşkan hayranı olarak, diziyi de merakla bekliyorum.

Ama asıl haber bu değil. İşte, yukarıda bahsettiğim bu dizi için Kapadokya bölgesi çekimleri sırasında, Ürgüp İlçesi Mustafapaşa beldesindeki tarihi Rum evi senaryo gereği yakılmış. İnanılır gibi değil! 

ÇEKÜL Vakfı Ürgüp Temsilcisi tarih araştırmacısı Mustafa Kaya, bölgede rating elde edebilme uğruna tarihi değerlere karşı takınılan tutumun anlaşılır gibi olmadığını söylemiş. 

Bence de! 
Ne anlaşılır ne de inanılır bir durum! 
O evin yakılmasını yüreği kaldırabilen bir yönetmen, buna izin verebilen bir belediye (ya da her kimse yetkili)...
Tarihi evi yakıp, sonra da sanat yaptık diye dolaşacaklar herhalde ortada... 
Pes yani!

Haberin tamamını okumak isteyenler bu adresten ulaşabilir.
Yorumlar

 1. Yok artık. Nasıl izin vermişler böyle bir şeye??

  YanıtlaSil
 2. duymamıştım. ilginç haber. doğru mu acaba. belki bir açıklaması vardır.

  YanıtlaSil
 3. Ahu:
  İnanılmaz, değil mi? Ben de Milliyet'te okudum... Keşke yalan haber olsa...

  YanıtlaSil
 4. deeptone:
  Doğru haber olmalı, ÇEKÜL Vakfı'ndan da açıklama yapmışlar... Nasıl bir açıklaması vardır, bilmiyorum... Muhtemelen, tarihi bir değer olarak değerlendirilmemiştir:(

  YanıtlaSil
 5. Kırmızıgül'ün yeni dizisi 'Hayat Devam Ediyor' için tarihi Rum evini yaktığı yönünde çıkan haberlere Boyut Film'den açıklama geldi.

  İşte o açıklama:

  Gün içersinde bazı internet sitelerinde yer alan, bu ay içerisinde ATV’de ekrana gelmesi beklenen 'Hayat Devam Ediyor' isimli dizinin Kapadokya bölgesi çekimleri sırasında, Ürgüp İlçesi Mustafapaşa beldesindeki tarihi Rum evi senaryo gereği yakıldı haberleri gereği yansıtmamaktadır.

  Dizinin hikaye sahibi ve genel yönetmeni Mahsun Dizinin yapımcısı Murat Tokat'ın açıklaması şöyle:

  "Olayın aslı şudur: Dizinin çekimleri için bahsedilen ev, mal sahibinden belli bir süre çekimlerde kullanılmak üzere kiralanmıştır. Bahsedilen yangın ise, sanat yönetmenlerinin kurgusu ve özel efekt destekleriyle gerçekleştirilmiştir. Her sinemacının da bileceği üzere, evin etrafında ‘fasat’ adı verilen malzemeler yanmış ve sanki ev yanıyormuş görüntüsü verilmiştir. Yanı aslında ev hiçbir şekilde yanmamış ve zarar görmemiştir ve evin tarihi dokusuna hiçbir zarar verilmemiştir. Bu yangın görüntüsünün ekrana yansıyacak olan halinde ise bilgisayarda yeni efektler eklenerek büyük bir yangın görüntüsü verilecektir. Fotoğrafta yer alan cam ve çerçevelerdeki is görüntüleri de yanmış ev görüntüsü vermek için yine sanat yönetmenlerinin özel bir teknikle uyguladığı boyalardır. Şu anda bu boyalar yine ekip tarafından temizleniyor ve bu taş ev yine ilk hali gibi mal sahibine en kısa zamanda teslim edilecektir".

  YanıtlaSil
 6. Korkunç bir durum...
  Yenileri yapılamadığı gibi olan değerleri de koruyamıyorlar...
  Hele temizlenip eski haline getirilme olayı da tartışılır:)
  Bu olayı takip edelim bakalım ,ne olacak?

  YanıtlaSil
 7. Açıklamalarında iddianın doğru olmadığını söylemişler. Ama doğrusu bana pek de inandırıcı gelmedi. Belki ispatlarlar doğruluğunu, mesela evin gerçek halini gösterirler. Ve doğrusu, bu beni çok mutlu eder.

  YanıtlaSil
 8. Tarihi binanin boyle mahsat ile yakilmasina cok uzuldum, ne diyeyim pes yani :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...