Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde örnek duyarlılık...

Kanal D'de yayınlanan "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisinin bu akşam yayınlanan bölümü, tecavüz mağduru kadınlara büyük cesaret ve umut veren sahneler ve diyaloglarla doluydu. Reyting kaygısından uzak durulmuş, dizinin temposu biraz düşürülmüş ama neredeyse belgesel kıvamında; öğretici, yol gösterici bir hikaye oluşturulmuştu.

Son günlerde medyada geniş yankı bulan N.Ç. olayına da gönderme yapıldı son bölümde. Bu denli güncel bir olayın senaryoya (hem de reyting malzemesi yapılmadan) taşınması, medya desteğine yapılan vurgu ve toplumsal bilincin uyandırılması çabasını takdirle izledim doğrusu.

13 yaşındayken 26 kişinin tecavüzüne uğrayan ve 8 yıldır devam eden Mardinli N.Ç.'nin davasındaki gelişmeler hepimizin yüreğini sıkıştırmış, adalet duygumuzu zedelemişti.

Senaryo olduğunu bilsek de, birilerinin iyi bir şeyler söylemesi, desteklemesi, umut vermesi yüreğimize su serpti.

Hem Kanal D'yi hem de dizinin yapımcılarını, tüm kalbimle alkışlıyorum.


Yorumlar

 1. Hani gündeme getirmeleri iyi tabii de. Diziler o kadar çok eleştirildi ki, tecavüzleri, kadına dayağı kanıksanır hale getirdiler diye. Reyting kaygısı yok diyorsun, katılmıyorum. Bu yaptıkları halkla ilişkiler faaliyeti, sonunda yine reyting alacaklar.

  YanıtlaSil
 2. Dizilerde tecavüz ve şiddet sahnelerinin artması tabi ki rahatsız edici. Gerçekten de kanıksanır hale geldi bu olaylar...

  Ama bunun bir eğlence unsuru olarak kullanılması ayrı, bilinçlendirme gayreti ayrı tutulmalı bence...

  YanıtlaSil
 3. İyiniyetle yapılmış olsa bile mutlaka rayting kaygısı vardır. Aslında dogaldırda neden yadırgayalımki.

  Burdaki tek iyi şey olay bu kadar sıcakken hemen ekrana taşınması..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...