Benetton ve tartışmalı "Unhate" kampanyası

Çarpıcı ve tartışmalı reklam kampanyalarıyla bilinen Benetton markası, bir süredir devam eden sessizliğini, Unhate / Nefret Etme isimli kampanyasıyla sona erdirdi. Kampanya; her türlü nefrete karşı çıkmayı anlatıyor.

Ama bunun için öyle ilanlar çalışılmış ki, şimdi herkes bu fotoğrafları konuşuyor. Doğrusu, bu kadar keskin olmasa, mesajını iletmede daha mı başarılı olurdu diye düşünmeden duramıyorum.
Kampanya için basılı ilanların yanısıra bir de reklam filmi çalışılmış. Reklam filmi de, en az basılı ilanlar kadar keskin...Benetton: Kampanyamıza duyduğumuz inancı tamamen koruyoruz...
Benetton, büyük yankı bulan ve pekçok kesimden tepki alan kampanyasıyla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayarak, kampanyasına inancını koruduğunu belirtti. İşte, daha çok tartışılacağa benzeyen kampanyayla ilgili olarak markanın yaptığı açıklamanın metni:

''Verdiğimiz mesaja yürekten inandığımız için reklam kampanyamızı bu biçimde kurguladığımızı ifade etmek isteriz. Gayemiz kesinlikle birilerini rencide etmek, gücendirmek değildir. Ayrıca 'skandal'ın bakış açısına göre algılanan bir kavram olduğuna inanıyoruz.

Aldığımız tepkilerin bir kısmı bizi çok üzmüş ve etkilemiş de olsa, 'nefret'e karşı mücadelemizi sürdürme konusunda her zamankinden daha çok motive olmuş durumdayız. Dünyayı 'nefret etmeme'ye davet eden bir kampanya yürütürken istediğimiz en son şey daha fazla nefret ve yanlış anlamaya neden olmaktır. Kampanyamıza duyduğumuz inancı tamamen koruduğumuzu belirtmek isteriz.''Yorumlar

 1. Çok ilginç... Aslında var olan,yokmuş gibi bilinen insan yaşam biçimlerinden küçük birer örnek. Bence reklam adına iyi bir iş çıkarmanın yanında ahlak savunucularının yüzüne de bir avuç temiz su atılmış oluyor.:))

  YanıtlaSil
 2. Çok konuşulaşacak daha bu kesin...

  YanıtlaSil
 3. Güven:
  :) Buz gibi soğuk bir su... Umarım, kampanya doğru anlaşılır ve mesaj yerini bulur...

  YanıtlaSil
 4. Ahu:
  Evet, her yönüyle nefrete hayır diyen bu kampanya, her yönüyle çok tartışılır daha...

  YanıtlaSil
 5. Reklamin ilgi cekecege kesin :)))))

  YanıtlaSil
 6. evet bu reklam ilginç. acaba biliyor musun, bu reklamı yapmadan önce ilgili kişilerden izin almışlar mı. ve bunun için izin almak gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
 7. Ayşe Kurt:
  Umarım ilgi çekmekten fazlasını başarır. Mesela bir de etki eder...

  YanıtlaSil
 8. deeptone:
  hmmm, güzel bir soru.. ama ne yazık ki cevabını bilemiyorum... kişisel fikrim, izin alınmadığı yönünde. Papa ile imamın olduğu afiş gelen tepkiler üzerine kaldırılmış mesela.

  YanıtlaSil
 9. Zaten bu fotograflar medyada paylaşıldıysa izin almaya gerek varmı? ki mutlaka alınmıştırda.

  Gerçekten fazlasıyla çarpıcı ama hedefe isabet ettimi mesele o :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...