İstanbul'da yağmur...

Güne, usul usul yağan bir yağmurla başladık... İstanbul... Güzel ve yorgun şehir... Yağmurla yıkandı bu sabah, mis gibi, biraz puslu ama tertemiz... Penceremin camlarına yapışmış ve yavaş yavaş akmakta olan damlaları izliyorum... Yağmur, nasıl ki yumuşatıyorsa toprağı ve büyülü bir kokuya teslim oluyorsa doğa, ben de öyle taze ve dingin bir enerjiyle doluyorum... Yüzümde bir tebessüm... İstanbul oluyorum...

Yeni bir yazarla tanıştım; Trevanian... Kendimi, biraz geç kalmış gibi hissediyor olsam da, neresinden yakalasam hayatın yine kardır işte deyip, avunuyorum:)

Şibumi, bu gizemli yazarın en popüler kitaplarından biriymiş (E Yayınları). Şibumi ve "yakın algılama" kavramları başka bir dünyanın kapısını aralıyor... Karmaşık ama çok iyi örgülenmiş bir hikaye... Masalsı bir roman kahramanı: Nicholai Hel. Roman, 1979'da yazılmış ama hikaye tuhaf bir şekilde çok da güncel... Özellikle CIA'ın internette insanlarla ilgili yaptığı derin tarama ve kategorilendirme mantığı, bugünkü teknolojik gelişmelere rağmen, yine de şaşırtıcı... Karakter analizleri çok etkileyici... Bir yandan bitmesin istiyorum, bir yandan merak ediyorum olacakları... Kitabın yazarının hikayesi de ilginç..

Güzel bir pazar kahvaltısı... Neşeli bir sohbet eşliğinde, uzadıkça uzadı kahvaltı saati... Sonra mis gibi kokan, lezzetli bir Türk kahvesi... Şimdi, yeniden Şibumi zamanı:)

Biraz daha tembellik edip sonra da, güzel olduğunu duyduğum bir film izlemeye gideceğim... Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Bir Zamanlar Anadolu'da filmi... Mayıs'ta gerçekleşen Cannes Film Festivali'nde de Jüri Büyük Ödülü'nü kazanmış... Ayrıca film, "Oscar" olarak bilinen 84.Akademi Ödülleri'nde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde aday adayı... Ama yorumları okumadan ve daha fazla ön bilgi edinmeden, filmi izlemek niyetindeyim:)

Mutlu pazarlar...:)
Yorumlar

 1. Silvacım , yağmurla sen de benim gibi uzaktan aşk yaşamışsın...

  Kitabı biliyorum ama henüz okumadım...

  Filmi gördüm,diğer NBC filmleri gibi bunu da çoook beğendim.Bence de her zaman yorumlara pek aldırma , kararı kendin ver , derim.Görüşünü merak ediyorum...

  İyi haftalar!

  YanıtlaSil
 2. :) Yağmur çok güzeldi... Kitap da öyle...

  Bir Zamanlar Anadolu'da; son dakika kararımızla, Arkadaştan Öte filmiyle yer değiştirdi. Önereceğim bir film değil...

  Ama Bir Zamanlar Anadolu'da filmini merak ediyorum, izler izlemez görüşlerimi paylaşırım...

  Keyifli bir hafta dileğiyle...

  YanıtlaSil
 3. Yağmur ve İstanbul. Bayılıyorum şehrimin sonbaha-kışına. Bugün öyle rüzgarlı, yagmurlu ve serindiki çıktım yürüdüm, ıslandım.

  Yazarı tanımıyorum ve kitabı okumadım ama filmi izlemeyi istiyorum..

  YanıtlaSil
 4. :) Ben de, ofiste çalışırken, ara sıra dayanamayıp uzattım başımı pencereden, birkaç damladan nasiplendim.... Yağmur, yakışıyor sahiden İstanbul'a...

  Yazarla ben de yeni tanıştım. Kitap gerçekten akıcı ve de çok başarılı...

  Filmi izlemek kısmet olmadı ama bu hafta mutlaka izleyeceğim:)

  YanıtlaSil
 5. yağmur kitap film. ideal hayat.

  trevanian. şibumi. evet en önemlisi.
  bu yazarın hayatı kitaplarından daha ilginç. çünkü hakkında hiçbişey bilinmiyor. bir sır bu adam. j.d.salinger ve thomas pynchon gibi.
  hiç ortaya çıkmayanlardan. fotoğrafı da yok. ama öldükten sonra anlaşıldı varlığı.

  YanıtlaSil
 6. :) evet... ideal ve keyifli hayat...

  Trevanian sahiden gizemli ve tuhaf bi yazarmış... Öldükten sonra bile gizemini koruyanlardan...

  YanıtlaSil
 7. salinger de okusana. catcher in the rye. gönülçelen. çavdar tarlasındaki çocuklar. salingerin bi fotoğrafını çekebildiler.

  pynchon'un da galiba ya bi ya iki fotosu var.

  e tabii önemli yazarlar.


  katyayı da okursun.

  YanıtlaSil
 8. :) Tamam... Öneriler için teşekkürler...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...