Ürün yerleştirme uygulamalarında başarı artıyor...

Mesaj kirliliğinin çok arttığı dolayısıyla markaların tüketicilerine ulaşmakta artık daha da zorlandıkları günümüzde "ürün yerleştirme" uygulaması, reklamverene ilaç gibi geldi. Ülkemizde 1 Nisan itibariyle yürürlüğe giren Ürün Yerleştirme, marka ve ürünlerin tüketici ile iletişimini sağlamak ve bilinirliğini artırmak amacıyla televizyon yapımlarının senaryosuna yerleştirilmesi veya konumlandırılması işidir. Ürün yerleştirmeyi Gizli Reklam olarak da adlandırabiliriz.

Ürün yerleştirme, güçlü ve etkili bir pazarlama iletişimi tekniği ve markaların bu denli heyecan duyuyor olması çok doğal. Ancak Türkiye'deki ilk uygulamalar gerçekten kötü örneklerdi. Ürün ya senaryonun içine doğru bir şekilde yerleştirilmedi ya da kabak gibi ortaya konup sevimsiz hale getirildi. Hatırlarsınız belki, uygulamayı en çok Coca Cola kullanmıştı. Pek çok dizide, masalara Coca Cola kutuları yerleştirilmişti. 

Garanti Bankası bir ara hoş bir ürün yerleştirme uygulaması yapmıştı, sanırım Kanal D'deki Geniş Aile dizisindeydi. Dizinin sevilen karakterlerinden biri Garanti Bankası'nın şubesine gidip kredi alıyordu. Ürün, senaryonun içine yerleştirilmişti ve bence etkili bir sonuç yakalanmıştı. 

Yakın zamanda Kanal D'nin dizilerinde sıkça Star TV'de yayınlanan dizilerin reklamı yapıldı. Neredeyse sokakta yapılan tüm çekimlerde, bir panoda veya bazen bir binada Star'ın dizilerinden birini gördük. Şimdilerde o panoları Turkcell'in Canım'lı, Aşkım'lı "Hayat paylaşınca güzel" mesajları süslüyor. Outdoor reklamlarının diziye taşınmış hali, ben sevmedim...

Bu akşam ise Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde, Çağan Irmak'ın yeni sinema filmi "Dedemin İnsanları"nın gizli reklamını izledik. Film, dizinin kurgusuna güzel yerleştirilmişti. Sırıtmadı, ayrık durmadı, rahatsız etmedi. Aksine, merak uyandırdı. Eminim, bu uygulama filmin gişesinde önemli bir etki sağlayacak.

Bu arada ben Dedemin İnsanları'nı hala izleyemediğim için biraz buruğum, şimdilik izleyenleri izliyorum:)
Yorumlar

 1. Uzun soluklu ve birbirini takip eden çalışmalar yapılırsa evet başarılı oluyor:)

  YanıtlaSil
 2. Fatmagul'un Sucu Ne dizisinde Toskana vadisinin bir yerlestirmesi vardi. Satilacak olan evi gezmeye gelen aliciya evi tanitirken.... cok basarili bir uygulamaydi.Sadece gorsel bir yerlestire degildi, etkileyici basarili bir calisma. Gerci seyirci gozuyle insana bir anda noluyoruz dedirtiyor ama :)

  YanıtlaSil
 3. Görmedim ben o uygulamayı... Merak ettim...

  YanıtlaSil
 4. Bu arada blogunuzu twitterdan kesfetim. Cok keyifli bir blog olmus, elinize saglik.

  Kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 5. :) Çok teşekkür ederim... Çok daha keyifli paylaşımlar dileğiyle...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Dünyanın En Güvenli Kucağı: Anne Kucağı...