Seninki kaç santim?

Greenpeace’in uzun zamandır devam eden “Seninki kaç santim?” isimli kampanyasında ikinci süreç başladı. Toplanan imzalar Bakan’ın karar alması için yeterli gelmeyince, kampanyanın ikinci aşamasında dikkat çekici bir eyleme başvuruluyor. Bu kadar imza toplanmasına, mektuplar gönderilmesine ve telefonla aranmasına rağmen bir sonuç alamadığımıza göre, Bakan’ın kalemi yok herhalde esprisiyle hareket eden eylem, “Bakan’a Kalem Gönder” sloganıyla halka sesleniyor. Ben gönderdim kalemi, sıra sizde…:)

İşte, konuyla ilgili basın bülteni;


Bakana kalem gerek...
Greenpeace Akdeniz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yavru balıkları kurtaracak imzayı atabilmesi için herkesi, Bakan’a kalem göndermeye davet ediyor.

Greenpeace, Ankara’nın ve İstanbul’un çeşitli semtlerinde, sokakları “Bakan’a Kalem Gönder” yazılı billboard’lar ile donattı. Eylemin amacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e su ürünleri sirkülerini yeniden düzenleyecek imzayı attırmak. Sirkülerde avlanma boylarının değişmesi talep edilen öncelikli türler ise, soyu tehlike altındaki lüfer, kalkan ve orfoz. Greenpeace Akdeniz, ‘Seninki Kaç Santim?’ kampanyası kapsamında herkesi, Bakan Mehdi Eker’e kalem göndermeye çağırıyor.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: “Anlaşılan Bakan Eker’in kaleminin mürekkebi bitti. Aksi halde, bilimsel çalışmalara, Birleşmiş Milletler raporlarına, 600 bin kişinin ısrarına, 3000 kişinin bizzat Bakanlığı aramasına karşılık, balıkları kurtaracak imzayı atardı. Biz, bu eylemle, herkesi Bakan’a imza için kalem göndermeye çağırıyoruz. 1 Eylül av sezonu başlamadan, öncelikle acil olarak kalkan, lüfer, orfoz balıklarının ardından da diğer ticari türlerin avlanma boylarının bilimsel veriler dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz” dedi.

Greenpeace, eldeki bilimsel verilere dayanarak kalkan balığının yasal avlanma boyunun 40 cm’den 45 cm'e, orfozun 30 cm’den 45 cm'e ve lüferin ise 14 cm’den 25 cm'e çıkarılmasını talep ediyor.
Greenpeace, balıkların yasal avlanma boylarındaki değişiklik için Bakan’ın imza atacağı kalemi PK 329 Beyoğlu, İstanbul adresine yollamanızı bekliyor. Gönderilen bütün kalemler, Greenpeace tarafından, Bakan Mehdi Eker’e teslim edilecek.

Henüz bir kez bile üreme şansı bulamamış yavru balıkların avlanması, aşırı ve yasa dışı avcılıkla birleşince dünya denizleri hızla yok oluşa sürükleniyor. Greenpace, sürdürülebilir balıkçılık politikalarının oluşturulması, deniz rezervleri ağı kurularak denizlerin sağlığını geri kazanması için denizler kampanyasını yürütmektedir. Proje ile ilgili bilgi için, www.greenpeace.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...