Hazin bir hikaye...

Vizyonda olduğu dönemde izlediğim ve not aldığım Hizmetkar Albert Nobbs, ilginç hikayesi olan, farklı bir film. Ben neşeli, umut dolu filmleri daha çok severim aslında, bu nedenle bu filmin karamsar ve hüzünlü akışı beni ruhen biraz yordu. Ama düşündürücü ve izlenesi bir film bence..

Filmde, 19. yüzyıl İrlanda'sında, kadınların çalışma hayatlarını sürdürme özgürlüklerinin olmadığı günlerde, erkek görünümüyle Dublin'in en ünlü otellerinden birinde hizmetkar olarak çalışan Albert Nobbs'un hikayesi anlatılıyor.

Albert'in tek hayali, gizlice biriktirdiği paralarla kendine ait bir dükkan açmaktır. Bir gün bir boyacı ile karşılaşan Albert, onun da kendisi gibi erkek kılığında bir kadın olduğunu keşfeder ve bu dostluk, Albert'e hayatını değiştirme konusunda cesaret verir.

Dönemin toplumsal yapısını da izleyebildiğiniz filmde, çaresizliğin insanları soktuğu haller gerçekten yürek burkuyor.

Albert Nobbs
Glenn Close
Başrol oyuncusu Glenn Close'un "hayatımın projesi" dediği Hizmetkar Albert Nobbs'un senaryosunda, oyuncunun kendi imzası da yer alıyor. 

Bence çok iyi bir oyunculuk sergilemiş. Ürkekliği, erkek kılığına girmiş ve yıllardır böyle yaşıyor olduğu halde koruduğu zarifliği, heyecanı öyle güzel sarıyor ki insanı, sizin de yüreğiniz onunla beraber çarpmaya, onunla beraber mutlu olmaya, korkmaya, paniklemeye, umut duymaya, şaşırmaya başlıyorsunuz...

Belki de izlediniz filmi, o halde yorumlarınızı paylaşırsınız ve beraber tartışırız. Belki de izlemediniz ve bu yazı, izlemeniz için bir fırsat olur... :-)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...