Reklam dünyasının yeni yıldızı: Ürün yerleştirme

Reklam sektörünün ve TV kanallarının uzun zamandır beklediği “ürün yerleştirme” uygulaması, RTÜK’ün yeni düzenlemesi ile beraber 1 Nisan itibariyle hayat buldu. Reklam dünyasında büyük heyecan yaratan yeni uygulama, izleyicileri ise hazırlıksız yakaladı. İzledikleri yapımlarda birdenbire ürünler ile karşılaşan ve hatta markanın isminin söylendiğini duyan tüketiciler ilkin çok şaşırsalar da, uygulamaya çabuk alıştılar.

Ürün yerleştirmenin en önemli özelliği, dizi, yarışma, eğlence programı gibi yapımların içerisine, senaryonun bir parçasıymış gibi yerleştiriliyor olması. Eylemin bir parçası gibi sunulan reklamlar, senaryonun içerisine ne kadar iyi yerleştirilmişse, fark edilme oranı ve etki gücü de bir o kadar artıyor.

En çok izlenen yapımlar olan yerli diziler, reklamverenin de gözdesi. Dizilerde, oyuncuların yedikleri-içtikleri, kullandıkları çeşitli eşyalar, gittikleri mekanlar, vb. çeşitli alanlarda ürün yerleştirme için çok uygun bir altyapı olması, reklamverenin işini kolay hale getirdiği gibi, çok daha fazla kişiye ulaşmaya da imkan sağlıyor. Önümüzdeki günlerde özellikle yerli dizilerde çok yaratıcı ürün yerleştirme örnekleri göreceğimizi düşünüyorum.

Ürün yerleştirmede başarı şartları…Bu uygulamanın ülkemizde gerçekten ne kadar verimli sonuçlar sağlayacağı, önümüzdeki dönemlerde yapılacak araştırmalarla ortaya çıkacaktır. Yine de uygulamanın uzun zamandır yürürlükte olduğu ülkelerde yapılan araştırmalar, bize bazı fikirler verebilir. Örneğin, yapımın içine yerleştirilen ürünün, olayın akışına etki edecek derecede önem taşıması halinde, fark edilme oranının çok daha arttığı bilinen bir gerçek. Ancak, ürün senaryonun içerisinde pasif olarak yer bulduysa, tüketicinin onu fark etme olasılığı çok azalıyor.

Ürün yerleştirme uygulamasında üç konuya dikkat etmek, uygulamanın başarısını da önemli oranda artırıyor; değer, algılanma ve ilişkilendirme… Bu nedenle, ürün yerleştirmenin profesyonelce yapılması önemli. Aksi takdirde, yapımın içerisine iyi yerleştirilmeyen uygulama örnekleri tüm taraflar için demotive edici olacaktır.

Nisan ayında yapılan uygulamaları incelediğimizde, sektörün yeni uygulama için pek hazırlıklı olmadığını görüyoruz ancak kısa sürede açığın kapanacağına inanıyorum. Şu günlerde, yıldızı hızla parlamakta olan “ürün yerleştirme ajansları”nın önemi artacak ve reklamveren-ajans- TV kanalları ve yapım şirketleri, bu uygulamayı en iyi şekilde kullanmak için çok çabuk organize olarak, başarılı işlere imza atacaklardır.

Ürün yerleştirme uygulamasının doğru kullanılması halinde, reklamveren için çok etkili bir tanıtım yolu olacağı kesin. Yerleştirme, anlamlandırılarak ve estetik kaygılar gözetilerek uygulandığında, izleyici için de rahatsız etmeyen hatta keyifli bir uygulamaya dönüşebilir. Bakalım, önümüzdeki günlerde, reklam dünyasının bu en yeni uygulama türü, nasıl bir seyir izleyecek…

Reklam demişken, Fawori Boya’nın son reklamını çocuklara izlettirmemek gerek bence. Adamın bakışlarından ben bile korkuyorum, çocuklar ne yapsın... Bence en etkili reklam, izleyiciye iyi duygular hissettiren reklamdır. Fawori, bu yıl kötü bir reklamla başladı, umarım uzun süreli olmaz; zararın neresinden dönülse kardır ne de olsa…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...