Kurumsal siteler neden ölü?

Kurumların kendilerini ifade etme ve hedef kitleleriyle güçlü ilişkiler kurabilmelerinin en önemli arenalarından biri olan kurumsal web siteleri, dijital medyanın çok önem kazandığı günümüzde bile hala yeterince doğru ve etkin kullanılamıyor.

Bir yandan hem dünyada hem ülkemizde, gözler günümüzün popüler mecrası sosyal medyaya kilitlenmiş ve pazarlama dünyasının en önemli gündem maddesi bu konu olmuşken, diğer yandan pek çok kurumun web sayfasını bile yeterince aktif kullanamıyor olması, online PR çalışmalarında nerede olduğumuzun da küçük bir işareti.

Kurumsal sitelerin tasarım ve içerik konusunu başka bir tartışma konusu olarak bir yana bırakıyorum ancak bazı temel bilgiler ve güncellemeler var ki, hem kurumun imajını etkiliyor hem de medyanın işini güçleştiriyor.

Basın mensubu, güncel basın bültenlerine ve görsel materyallere kolayca ulaşabilir olmalı…
Medya mensupları zaman baskısı ve her zaman acil olan bilgi ihtiyaçları nedeniyle, en doğru bilgiye en hızlı biçimde ulaşacakları kaynaklar isterler. Bilgi ihtiyacı duydukları konu bir kurum ile ilgiliyse, ilk başvuru kaynağı da, o firmanın web sitesi olur.

Ancak pek çok kurumun web sayfaları, ölü bilgi alanları. Güncellenmeyen web siteleri, basın mensuplarına vakit kaybettirdiği gibi, zaman zaman da haberlerde hatalı bilgi kullanımına neden olabiliyor. Oysa hem basın bültenlerini hem de duyurularını kurum öncelikle kendi kurumsal web sayfasında yayınlamalı.

Basın mensuplarının işini kolaylaştıracak bir diğer konu da markaların, kurumsal sitelerinde muhakkak, yüksek çözünürlükte logolarını ve firma yetkililerinin görsellerini, hızlıca download edilebilecek şekilde sunmalarıdır. Web sitesinde kurumsal görsellerin yer aldığı bölümü bulmak da zahmetli olmamalı; tüm kurgu basın mensubuna ve ziyaretçiye doğru ve güncel bilgiyi en hızlı biçimde sunmak üzerine yapılanmalı. Mevcut sitelere baktığımızda ise, pek çok kurumun web sitesinde yayınlanan basın bültenlerinin, neredeyse bir yıl öncesine ait olduğunu görüyoruz. Bu kurumların arasında, basın için önemli birer haber kaynakları olan PR ajanslarının bile olması ise dikkat çeken bir diğer detay…

En iyi iletişim araçlarından biri kurumsal sitelerdir…
Kurumsal web sayfalarının güncel olması sadece medya mensupları için değil, hedef kitle için de önemli. Çünkü artık tüketicinin pek çok konuyu internet üzerinden araştırarak karara vardığı bilinen bir gerçek. Kurum ile ilgili bir dedikoduyu merak eden veya örneğin kurumun yeni başlattığı kampanyasından haberdar olmak isteyen ziyaretçi, kurumun web sayfasında en doğru ve net bilgiye ulaşabilir olmalı.

Kısacası, kurumsal sitelerin güncel, dinamik ve dikkat çekici olması, kurum ile hedef kitle arasında sağlıklı bir iletişim kanalı kurulmasını sağlar. Web sitelerini gerçekten çok iyi birer iletişim platformu olarak kullanan 5-10 firmayı bir tarafa bırakırsak, tüm markaların kurumsal web sayfalarını bu gözle yeniden değerlendirmelerinde fayda var.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçeğe Çağrı! İyi bir aksiyon filmi...

Harika bir aksiyon filmi...

Behzat Ç. ve Renault Symbol...